Podcast o čističkách vzduchu Ionic-CARE na radiu Blaník

Podcast o čističkách vzduchu Ionic-CARE na Rádiu Blaník

Podcasty Rádia Blaník

Čistička vzduchu. Čo to vlastne je? Ja, pravdu povediac, poznám ČOVku. Čističku odpadových vôd. Čo si možno predstaviť pod pojmom čistička vzduchu?

Je to zariadenie, ktoré rôznymi spôsobmi odstraňuje zo vzduchu poletujúce nečistoty. Pred takými 20 rokmi som o existencii čističiek vzduchu nevedel. Vyrastal som na čistom vzduchu v Podkrkonoší a potom som sa presťahoval do Pardubíc, kde bol vzduch o dosť horší. Prejavilo sa mi to nábehom na astmu, takže rozdiel som si dobre uvedomoval, respektíve moje pískajúce priedušky. Lenže vtedajšie čističky boli také hlučné, že sa vedľa nich nedalo zaspať. V tom čase som odišiel do New Yorku a v jednej vyhlásenej predajni vystavovali novú technológiu čistenia vzduchu. Tvrdili o nej, že je tichá ako vánok. Tak sme sa na ňu zamerali, otestovali ju a v roku 2005 uviedli na český trh prvý model.

Prečo vlastne máme zachytávať prach a nečistoty, ktoré vo vzduchu okolo nás bežne poletujú? Nie sme na to za státisíce rokov evolúcie už dobre adaptovaní?

Dobrá otázka. Jednak úplne nevieme, či by naši prapredkovia neboli radi, keby za svojho života mohli dýchať vzduch, v ktorom by bolo menej prachu a dymu. A či by sa potom napríklad nedožili vyššieho veku. Ale vtedy určite nevdychovali toľko splodín zo spaľovania uhlia, neexistovali splodiny z výfukov áut, neexistovali koberce, do ktorých by sa zachytával prach, životné prostredie nebolo zamorené úlomkami mikroplastov a ľudia  sa dobrovoľne nezatvárali doma, kde by dýchali chemikálie z nábytku a podlahových krytín.

Fajn. A čo naša imunita? Hovorí sa, že ak sa človek snaží žiť až v príliš čistom prostredí, tak prichádza o prirodzenú imunitu! Nehrozí tento problém aj pri čističkách vzduchu?

Imunita sa buduje pobytom v kolektívoch. Preto napríklad deti získavajú imunitu v škôlkach a v školách. A aj my, dospelí, sa prenosnými chorobami nakazíme najčastejšie mimo domova. V zamestnaní, pri športe a na spoločenských akciách. Takže hypotéza, že o imunitu prichádzame doma, respektíve že by sme domácnosť nemali až tak veľmi čistiť od patogénov, aby sme mali dostatočne trénovanú imunitu, je trochu zjednodušená. Dá sa na to pozrieť naopak:  že aspoň doma si môže naša imunita oddýchnuť a byť o to pripravenejšia na ďalší pobyt v prostredí, kde sa viac namáha. Mimo domova trávime pomerne dosť času a práve tam nebýva sterilné prostredie.

To isté sa hovorí aj o alergiách! Že kedysi, keď sa deti hrávali vonku, na alergie toľko netrpeli.

Že sa na alergény dá zvyknúť, platí iba niekedy. U niekoho sa citlivosť na alergén dá naozaj znížiť rozumným a regulovaným vystavením tomu alergénu. Lenže čo jednému pomôže, druhému môže veľmi priťažiť. A alergiu zvýšiť až na neúnosnú hranicu. No a čo sa týka múdrosti odkazujúcej na životy predchádzajúcich generácií… Vtedy nás zďaleka neobklopovalo toľko chemikálií. Nejedli sme priemyselne spracované potraviny, nebolo v nich toľko éčok, nepili sme z plastových fliaš, nemali okolo seba toľko mäkčených umelých hmôt… Všetky tieto látky  jednoducho ovplyvňujú našu alergickú odozvu. Takže zrejme treba hľadať opatrenia použiteľné v súčasnosti, než sa odvolávať na dobu našich pradedov. To je môj pohľad. Mám niekoľko známych trpiacich na jar na peľovú alergiu, vlastne ju mám aj ja, preto viem, že je fajn sa schovať do bezpečia, domov, k čističke a aspoň na časť dňa vysadiť prášky. Nebyť utlmený. Neusínať s plným nosom a prebúdzať sa bez opuchnutých očí.

Aké sú mechanizmy čistenia vzduchu? A aké nečistoty zachytávajú?

Technológie čistenia vzduchu v domácnosti sú viac-menej dve, respektíve dve hlavné. Pri oboch sa nečistoty nasávajú do prístroja a zachytávajú na nejakej prekážke. A do priestoru sa vracia čistejší vzduch. Jedny technológie využívajú klasický bariérový filter, keď sa vzduch preháňa cez filter pod tlakom a keď sú filtre nové a kvalitné, majú takmer 100 % účinnosť. Pretlačiť vzduch cez bariérový filter však dá trochu práce. Takže majú vyššiu spotrebu elektrickej energie, na druhej strane sú zas hlučnejšie. Existujú aj elektrostatické čističky, kde sa vzduch okolo filtra rozpohybuje nie ventilátorom, ale pomocou elektrónového vetra. Nečistoty sa pri prechode okolo prvej elektródy nabijú statickou elektrinou a prilepia sa na druhú elektródu, čo je elektrostatický filter. Tento proces je oveľa tichší a má oveľa nižšiu spotrebu elektrickej energie. Zachytáva všetky veľkosti prachu, aj toho najmenšieho, t. j. menšieho ako 2,5 mikrometra, a tiež aerosóly, cigaretový dym a pachy.

Dobre. Takže keď mám doma čističku, výhody už poznáme. Poznáme aj dve hlavné technológie. Ale aké sú prevádzkové náklady? A čo cena?

To záleží na tom, čo považujeme za náklady. Ceny čističiek ako takých, aby boli nejako účinné, začínajú okolo troch tisícok českých korún. Ale nájdu sa aj nad desať, dvadsaťtisíc českých korún. Ale nejde len o cenu samotného prístroja. Treba si spočítať, koľko stojí ich činnosť, ak prístroj chceme používať napríklad denne. Niekedy sú prevádzkové náklady za rok vyššie ako cena samotnej čističky. Preto mám rád naše elektrostatické čističky Ionic-CARE. Obstarávacia cena je do štyroch tisíc českých korún. Spotreba elektriny minimálna. Pri nepretržitom používaní náklady na elektrinu vyjdú tak do dvoch korún za deň. A hlavne, náklady na nové filtre sú nulové, pretože sa používa stále ten istý.

Tak keď už mám čističku vzduchu doma, ako sa o ňu potom starám? Čo to odo mňa vyžaduje?

Ako som už hovoril: Buď kupujem, vymieňam a vyhadzujem filtre, alebo pri elektrostatickej čističke raz týždenne, to záleží podľa znečistenia ovzdušia, sa pozriem na filter. Množstvo nečistôt vidím okom. Všetky nečistoty z filtra len vytriem obrúskom, filter vrátim do čističky a pokračujem ďalej.

A koľko takýchto čistení ten elektrostatický filter prežije?

Ak filter čistím správne, nedriem ho napríklad drôtenkou, tak nekonečne. Máme medzi zákazníkmi prístroje, ktoré používajú nepretržite 16 rokov. Stále s tým istým filtrom.

A tým sa dostávame k servisu. Elektrónový vietor, elektrostatický filter, to znie ako dosť citlivé zariadenia. dostatočne odolné? Nemusím okolo nich chodiť po špičkách? Čo keď sa čistička pokazí?

Tá technológia nie je krehká a navyše je dobre chránená vo vnútri prístroja. Takže z toho netreba mať strach. A keby sa predsa len niečo pokazilo, napríklad keby prístroj spadol  alebo by vznikla porucha na elektronike, v našom servise máme šikovných chlapcov. Náhradné súčiastky máme aj pre predošlé modely, takže dokážeme opraviť takmer všetko. Spoľahlivosť je na úrovni japonských značiek.

Ale nejakú slabinu tie prístroje predsa musia mať…

Nevnímam to ako slabinu. Ako som už hovoril, sú tu rozdiely v samotnej technológii čistenia vzduchu. Pri jedných čističkách treba kupovať filtre, majú až 4x vyššiu spotrebu elektriny a sú podstatne hlučnejšie. Rozdiel je aj 30 decibelov, čo nie je málo. Ale s novo kúpeným filtrom majú účinnosť aj vyše 99 percent. Naše elektrostatické čističky Ionic-CARE sú také tiché, že ich nepočujete ani v spálni, nemusíte kupovať filtre, máte násobne nižšie prevádzkové náklady a účinnosť čistenia je 96 percent. Takže keby som mal doma niekoho s veľmi nízkou imunitou, napríklad onkologického pacienta, nehľadel by som na náklady a hlučnosť, ale snažil sa dostať čistiaci výkon na maximum. Keby som však chcel znižovať prašnosť, uľaviť alergikovi, dlhodobo si chrániť pľúca pred poletujúcim prachom a patogénmi, a to v horizonte mnohých rokov, potom by som na náklady určite prihliadal a 96 % účinnosť by bola úplne dostačujúca.

Koľko? Aké sú tie úspory v číslach?

To môže byť aj niekoľko tisíc ročne. Poďme počítať. Jeden kvalitný bariérový filter stojí aj vyše tisíc korún. Meniť ho treba obvykle dvakrát do roka, niekedy aj štyrikrát. Spotreba elektriny je kľudne aj 40 W, čo pri nepretržitom používaní vyjde trebárs 10 českých korún za deň, 300 českých korún za mesiac. Pri elektrostatickej čističke Ionic-CARE je to oveľa menej! Náklady na filter sú nulové. Ten sa nevyhadzuje a používa sa stále dookola. A spotreba elektriny je možno až 5x nižšia. Takže tak 2 české koruny denne pri nepretržitom používaní. Za mesiac 60 korún českých. Maximálne.

Tento rok sa peľová sezóna začala o dosť skôr ako inokedy. Za ako dlho mi čistička vzduchu uľaví od kýchania a nádchy?

Po spustení čističky prichádza úľava pomerne rýchlo. My máme pri čističke Ionic-CARE zmerané, že do 90 minút sa množstvo poletujúcich nečistôt znížilo o 90 % a po troch hodinách prakticky na nulu. Špeciálne na peľ, čo sú častice, ktoré sa ľahko elektrostatisticky nabíjajú, funguje Ionic-CARE skvele.

Okej. To máme peľ. Ten sa k nám domov dostáva otvorenými oknami, vetraním alebo si ho prinesieme na oblečení. S čím ďalším čistička pomôže? Aké ďalšie nečistoty doma máme?

Zrejme netušíte, čo všetko sa dá pri pohľade do mikroskopu na filtroch nájsť. Veľmi často sú to spóry plesní. Ľudia posmrkávajú, pokašliavajú, liečia sa s kade čím a nemajú ani tušenia, že napríklad za skriňou alebo pod tapetou majú pleseň. Potom sadze z kachlí, zo sporákov, rôzne chemikálie, alergény z roztočov v matracoch, zvieracie chlpy, cigaretový dym a rôzne mikroplasty z kobercov a poťahov. Čo si málo uvedomujeme, v akom množstve nám do interiérov preniká poletujúci prach zvonka. Napríklad splodiny z výfukov áut, dym zo susedovho komína. A to nemusíme ani vetrať. Stačí, keď pustíme digestor v kuchyni, ventilátor v kúpeľni, alebo keď doma kúri pec alebo karma. Tým podtlakom nasajeme dovnútra desiatky tisíc litrov vzduchu odkiaľsi zvonku. A nemožno fungovať bez vetrania. Vetrať je potrebné.

Do akých interiérov sa čistička hodí?

Čistička Ionic-CARE sa hodí do každého interiéru. Trvale máme štyri farby, takže si môžete zvoliť tú najvhodnejšiu. Bielu perleťovú, tú si vyberajú často lekári do čakární a ordinácií, striebornú metalízu, to je taký univerzál, a matnú čiernu, tá je zas moderná. A máme aj dekor dreva. Ten sa hodí napríklad na chalupy alebo do interiérov ladených rustikálne.

Dekor dreva? Ten nebýva pri elektroprístrojoch veľmi obvyklý…

Pôvodne sme ho mali len ako limitovanú edíciu, ale ľudia si ho tak obľúbili, že sme ho v ponuke nechali natrvalo. Drevený dekor vzniká technológiou waterprintu. Čo je čiastočne ručná práca. Takže každá čistička je tak trochu originál. Má iné letokruhy a kresbu dreva.

Limitovaná edícia, čo to znamená?

Každý rok nechávame zákazníkov hlasovať o farbe, ktorú by si priali. Mali sme šedú, modrú, zelenú, béžovú aj zlatú. Skrátka, čo si ľudia vyberú. A vyrobíme ich v obmedzenom množstve. Teraz máme hneď dve: bledomodrú a ružovú.

Čo považujete za najväčší prínos čističiek vzduchu pre zdravie?

Každý z nás vdýchne ročne 5 miliónov litrov vzduchu. Takže za život ho vdýchneme 270 ton. A z toho nám v pľúcach zostane v priemere 1,5 kilogramu špiny. 1,5 kilogramu nečistôt, ktoré už nikdy nevykašleme. Zaseknú sa v tkanivách alebo sú také malé, že zostanú hlboko v pľúcnych „pivniciach“. Sú také malé, že sa dostanú až do krvného obehu a doputujú napríklad aj do mozgu. A tieto nečistoty usadené v pľúcach spôsobujú vo vyššom veku zdravotné problémy. Napríklad znižujú kapacitu pľúc, vyvolávajú rôzne choroby vrátane niekoľkých druhov rakoviny. V čom teda vidím prínos čistého vzduchu pre zdravie? Je to rovnaké ako s jedlom a nápojmi. Čím kvalitnejšie potraviny si doprajem, tým pravdepodobne budem zdravší. Pri čistejšom vzduchu je výhoda, že to nevyžaduje žiadne veľké úsilie. Nemusím zložito vyberať a variť jedlá z biosurovín, nemusím sa riadiť nutričnými tabuľkami, jednoducho doma len zapnem prístroj a on mi s čistým vzduchom vo všetkej tichosti pomôže sám.

A čo považujete za najväčšie nebezpečenstvo pre pľúca?

Nie som lekár, ale túto problematiku sledujem dlhodobo a dôkladne. Takže si dovolím vysloviť svoj názor. Keď si odmyslím riziko vdychovania cigaretového dymu, s čím čistička pomôže len nefajčiarom, tak na čo sa veľmi zabúda, veľmi zhubné a pritom tolerované je vdychovanie benzopyrénov vznikajúcich pri spaľovaní uhlia. Čo sa niekedy valí z komínov, to je takmer vraždenie susedov. A potom existuje ešte vdychovanie mikroplastov. Že azbest ničí pľúcne tkanivá tak, že vdýchnuté mikroúlomky sa zapichnú do pľúcnej sliznice a neustále ju dráždia a zraňujú, až kým nevyvolajú rakovinové bujnenie, to už vieme. Ale málo je známe, že k niečomu podobnému dochádza aj pri vdychovaní mikroskopických úlomkov umelých vlákien z kobercov, po ktorých sa plazia batoľatá. A že takéto úlomky sa uvoľňujú aj zo záclon a z oblečenia v sušičkách. Síce sa na to už začína upozorňovať, ale až čas ukáže, či to nie je väčší problém, ako si dnes pripúšťame. Zahrotené, ostré mikroplasty na filtroch nachádzame neustále. Tak aspoň, keď sú zachytené na filtroch, tak ich budeme mať menej na pľúcach.

 

Ďalšie novinky

Produkty
Súťaž

Zvoľte tú najatraktívnejšiu!

Staňte sa spoludizajnérmi nových čističiek vzduchu Ionic-CARE. Pozrite sa s nami do histórie hlasovania o limitovaných edíciach. A poďte si o čističku tiež rovno zasúťažiť.

Do košíka